November 25, 2024, Monday, 329

Rudolf Kiehl

Z Lidzbark.org

Wersja Neo (dyskusja | edycje) z dnia 15:46, 24 lip 2008

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Rudolf Kiehl jest Lidzbarcznom mało znany. Słynny jest jednak wśród znawców II. Wony Światowej. Chociaż nie jest to zbyt chlubna postać, z której powinniśmy być dumni, to należał on do jednej z niewielu armii niemieckich, które świadomie "nie dbały" o postanowienia führera dotyczące żydów.

Urodził się 10. listopada 1914 jako syn Rudolfa i Friedy w Makowie koło Blanek. Tam chodził do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu przniósł się do gimnazjum do Królewca. 1934 zakończył je maturą i wstąpił do Wehrmachtu. We wrześniu 1939 brał udział w wielu bitwach jako dowódca rekonesansu pancernego. Po zajęciu Francji odynaczony został Krzyżem Żelaznym I. klasy. 12 lutego 1941 dotarł do Afryki, gdzie dowodził jako podpółkownik oddziałem zwiadowczym. Jego "wynalazkiem" była tzw. "Kampfstaffel Kiehl". Była to jednostka szybkiego reagowania. Składała się ona z jednej kompanii pancernej oraz mieszanej kompanii (oddziały: przeciwlotniczy, zwiadowczy i pojazd łączności radiowej). Za osiągniecia w Afryce odzanczony został 11.07.1942 Krzyżem Rycerskim. Brał udział w bitwie o Tobruk i zasłynął z zajęcia twierdzy Marsa Matruh.

Zginął podczas bitwy o El Alamain 4. września 1942.

O Kiehl'u po niemiecku O Kiehl'u po angielsku

Niewiadomo czy jego nazwisko nosiła obecna ulica Krzywa, ale z pewnością nie młyn przy placu młyńskim (w języku potocznym Lidzbarczan "die Kiehl'sche Mühle").